Skocz do zawartości
Wystartował Nowy serwer HideNSeek, Serdecznie Zapraszamy! IP: 145.239.237.168:27135 ×

Partnerzy / Sponsorzy

Nowy szablon forum

Wesprzyj forum i otrzymaj nagrodę

Zobacz jak

Nowy szablon forum

Zobacz jak

Nowy szablon forum

Zobacz jak

Muzyka a osobowość

Rekomendowane odpowiedzi

Muzyka a osobowość

Wprowadzenie

Badania dotyczące osobowość prowadzone są od lat, tak samo skupiano się na niej w kontekście preferencji muzycznych. To jaki typ muzyki preferuje dana osoba może w rzeczywistości powiedzieć nam dość sporo o osobie. Istnieje bardzo duża lista gatunków i podgatunków muzycznych, gdzie każdy gatunek można opisać według cech mu towarzyszących. W tym artykule skupimy się na preferencjach muzycznych i cechach osobowości jakie nasi użytkownicy przypisują danym gatunkom.

Preferencje muzyczne  

Najnowszy postęp w badaniach nad preferencjami muzycznymi pokazał, że preferencje muzyczne możemy podzielić na pięć typów: Łagodna/Spokojna, Skromna, Wyrafinowana, Intensywna i Współczesna.

#Łagodna

Muzyka łagodna, czy jeszcze inaczej spokojna, definiowana jest jako romantyczna, relaksująca, nieagresywna, smutna, powolna czy cicha.

Osoby preferujące łagodny typ muzyki często są osobami z rozwiniętymi zdolnościami do rozumienia własnych myśli czy emocji. Osoby te z natury są empatyczne, lubiące muzykę wywołującą głębokie emocje.

#Skromna

Skromna muzyka jest określana jako nieskomplikowana, relaksująca, nieagresywna, miękka i akustyczna. Osoby lubiące muzykę o opisanym charakterze zazwyczaj są osobami ekstrawertycznymi, szczerymi, konwencjonalnymi i pracowitymi. Opisać te osoby można również jako osoby o silnym poczuciu własnej wartości.

#Wyrafinowana

Wyrafinowana muzyka jest określana jako inspirująca, inteligentna, złożona i dynamiczna - muzyka klasyczna dla przykładu. Według określonych badań osoby preferujące muzykę złożoną zazwyczaj były osobami kreatywnymi, o wyższej jak przeciętnej inteligencji. Osoby te opisać również można jako osoby otwarte na nowe doświadczenia.

#Współczesna

Muzykę współczesną określa się jako perkusyjną, rytmiczną, elektryczną, ale nie smutną. Ludzie preferującą taką muzykę byli według badań osobami ekstrawertycznymi, ugodowymi, z lekkim podejściem do życia. 

Muzyczne fakty

- Osoby z wysoką cechą otwartości mają najbardziej zróżnicowane playlisty;

- Przeciętnie, ludzie wysoko otwarci preferują muzykę bardziej złożoną i wyrafinowaną;

- Muzycy jazzowi i ich słuchacze mają tendencję do bycia wysoko otwartymi osobami, ponieważ zmiany improwizacji z chwili na chwilę pociągają za sobą tęsknotę za nowymi doświadczeniami, które ukierunkowują mentalność osób wysoko otwartych;

- Otwartość jest znaczącym predyktorem zdolności muzycznych zarówno u muzyków, jak i nie-muzyków;

- Nauka wykazała, że jedni z czołowych geniuszy muzycznych XX wieku byli osobami o wysokiej otwartości;

- Przeciętnie, ludzie wysoce ekstrawertyczni wolą muzykę bardziej współczesną, energiczną i rytmiczną;

- Wokaliści mają tendencję do bycia wysoko ekstrawertycznymi osobami. Pokrywa się to z opisem ekstrawertyków jako osób lubiących być w centrum uwagi.

Q&A

#1 [Q] Gdybyś miał(a) wybrać jeden, najbliższy Tobie gatunek muzyczny, to jaki byś wybrał(a)? 

#2 [Q] Wyjaśnij - dlaczego akurat X jest Twoim ulubionym gatunkiem muzycznym?

#3 [Q]  Wymienię listę wybranych gatunków muzycznych - zabawa w skojarzenia. Gdybyś miał(a) opisać osobę za pomocą samych cech, tylko na podstawie następujących  gatunków muzycznych, to za pomocą jakich cech opisał(a)byś daną osobę?

Wybrane gatunki a cechy osobowości: Klasyczna; Country; Pop; Metal; Rap; Elektroniczna.

@naznaczony

#1 Przede wszystkim na pewno wybrałbym Rap.

#2 Dla czego akurat Rap jest dla mnie ulubionym gatunkiem muzycznym? Dla mnie Rap jest to muzyka  przekazująca tak na prawdę co się dzieje na ulicy, bo jak wiemy to Rap śpiewają TZW. Gangsterzy przynajmniej ja ich tak nazywam. Jest to gatunek na prawdę fajny i można się z takiego rodzaju piosenki na prawdę wiele nauczyć. Słowa zawarte w piosenkach Rapu są wyciągane z życia codziennego nie jakieś wymyślone Historyjki jak to w większości piosenkach jest.

#3 Klasyczna - osoba słuchaj piosenek klasycznych kojarzą mi się z osobami spokojnymi w jakimś tam stopniu mądrymi, bo jak wiadomo po piosenkach nie idzie wyczuć. Osoba słuchająca Klasyku nie potrzebuje aż tak chwili rozerwania się i jak to się potocznie nazywa zresetowania umysłu odbicia się od rzeczywistości, czy też chęci wyskoczenia na imprezę czy coś w tym stylu, czasem wiadomo, że taka osoba wyskoczy na jakieś tam imprezy ale to jest mało spotykane w dzisiejszych czasach.. 

Country - osoba słuchająca rozrywkowych piosenek które pozwalają jej zapomnieć o codzienności, najczęściej słuchaj osoby słuchające takiej rozrywkowej piosenki  mają dość często zły humor czy po prostu ciężki dzień, gdy posłuchają piosenki, która pomoże zapomnieć o czymś czy też rozweselić ich dzień wygląda całkiem inaczej :D 

@chloé

#1 Wybranie tylko jednego gatunku muzycznego jest ciężkie, bo nie mam tego konkretnego ulubieńca, aczkolwiek gdybym wyłonić zwycięzcę to byłby to rap/trap. Są to dwa różne gatunki, lecz w mojej opinii można podpiąć je pod jeden.

#2 Nie ma jednoznacznego powodu, dla którego lubię ten konkretny gatunek. Po prostu lubię go słuchać. Zależnie od utworu każdy ma swój „vibe”. Jedne są z przekazem, które mogą nam pomoc zrozumieć pogląd na otaczający nas świat, a inne po prostu są muzyką poprawiająca nastrój.

#3 Pop - Pop kojarzy mi się z towarzyskimi ludźmi, od których z daleka bije empatią.

Metal - Jeśli chodzi o heavy metal to rozmawiałam z grupką osób z tego towarzystwa i zauważyłam ze są powściągliwi. Prócz tego słuchacze tego gatunku kojarzą mi się z silną osobowością i wysoką samoocena

@Kicia

#1 Zdecydowanie nie jestem w stanie wybrać tylko jednego gatunku. Słucham wszystkich z nich, więc wybór najbliższego mojemu sercu jest trudny. No, ale z pewnością jest to rap, pop, latino, metal i elektroniczna.

#2 Rap, pop i latino zazwyczaj słucham, by móc się zrelaksować, odpuścić i wyluzować. Te gatunki sprawiają, że czuję się lepiej, a także rzeczy, które robię podczas słuchania muzyki wychodzą mi zdecydowanie lepiej. Metalu słucham, kiedy jestem na coś zła i potrzebuję się w pewnym znaczeniu wyżyć, albo kiedy potrzebuję silnego bodźca do działania. Z kolei elektroniczna jest dla mnie neutralna, lubię jeździć samochodem do takiej muzyki lub po prostu jej posłuchać.

#3 Rap - Hmm... Jeżeli chodzi o rap, wydaje mi się, że osoby słuchające tego gatunku muzyki są szczere. Jest tak, ponieważ aby w pełni zrozumieć tekst tych utworów trzeba mieć pewien bagaż doświadczenia życiowego (IMO). Z tego powodu, uważam również, że takie osoby są pewne siebie, „nie dadzą sobie w kaszę napluć”, a także walczą o swoje.

Elektroniczna - Co do elektronicznej to nie mam pojęcia. Ten gatunek kojarzy mi się z klubami i imprezami. Oprócz tego, jest to bardzo rytmiczny gatunek muzyki, dzięki czemu, według mnie, słuchacze takich utworów są wesołymi ludźmi, z dystansem do siebie, są wyluzowani i nie przejmują się tym, co ktoś o nich myśli, a także co się stanie.

Notka 

Tym razem krótki i prosty "artykuł" - miła odmiana od głębszych tematów mam nadzieję. Wizja była dużo szersza, ale przygotowania gorsze (za dużo materiału, który byłby zbyt chaotyczny i mało spójny z informacjami wymienionymi wyżej). Wydaje się krótkie, ale wyszukiwanie informacji, tłumaczenie ich i upewnienie się, że informacje są wiarygodne swoje zajęło. Dumny nie jestem, ale nie zawsze musi być bomba wiedzy. Na następny temat opiszę "Efekt Dunninga-Krugera" - nadrobimy tak myślę, buzka.

• Lubię to! 1
  • Kocham to! 4
  • Dziękuję 1
  • Super 4
Odnośnik do odpowiedzi
Moderator

Super artykuł, wiedza podana na talerzyku:Sheepo: Dziękuję za możliwość udziału w Q&A:pepeLove:

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi

Super artykuł <3

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Hi Hi 何 napisał:

@naznaczony

#1 Przede wszystkim na pewno wybrałbym Rap.

#2 Dla czego akurat Rap jest dla mnie ulubionym gatunkiem muzycznym? Dla mnie Rap jest to muzyka  przekazująca tak na prawdę co się dzieje na ulicy, bo jak wiemy to Rap śpiewają TZW. Gangsterzy przynajmniej ja ich tak nazywam. Jest to gatunek na prawdę fajny i można się z takiego rodzaju piosenki na prawdę wiele nauczyć. Słowa zawarte w piosenkach Rapu są wyciągane z życia codziennego nie jakieś wymyślone Historyjki jak to w większości piosenkach jest.

XDDD sory muszę to skomentować, bo aż monitor oplułem xD

By Hi Hi 何,

Wspaniałe to jest

• Lubię to! 1
  • Kocham to! 5
  • Haha 2
Odnośnik do odpowiedzi

Sztos, super artykuł :peepolove: dzięki za możliwość udziału ❤️

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
  • chloé przestał promować i zamknął ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

O Nas

DeagleShot to sieć serwerów, która chce łączyć ludzi. Została ona stworzona przez graczy dla graczy. Każdego dnia dążymy do tego, aby nasze usługi były na najwyższym poziomie. Pragniemy tego, byś i Ty dołączył do naszej społeczności, ponieważ to Ty jesteś dla Nas najważniejszy. Dołącz do Nas! Nasze serwery czekają na nowych graczy, którzy chcą grać na ponadprzeciętnym poziomie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji - Administracja DeagleShot.eu

• Dodaj nową pozycję...