Skocz do zawartości

Partnerzy / Sponsorzy

Nowy szablon forum

Wesprzyj forum i otrzymaj nagrodę

Zobacz jak

Nowy szablon forum

Zobacz jak

Nowy szablon forum

Zobacz jak

Efekt Dunninga-Krugera

Rekomendowane odpowiedzi

𝙴𝚏𝚎𝚔𝚝 𝙳𝚞𝚗𝚗𝚒𝚗𝚐𝚊-𝙺𝚛𝚞𝚐𝚎𝚛𝚊

✧ Czym jest Efekt Dunninga-Krugera

Efekt Dunninga-Krugera - a raczej osoby, które wpisują się w definicję - można opisać i podzielić na dwa typy.

Po pierwsze, jako osoby o niskich kwalifikacjach przeceniające swoją wiedzę i umiejętności.

Po drugie zaś, jako ekspertów zaniżających swoją ogólną wiedzę i kompetencje.

Problem ten wynika z błędu poznawczego - opisać można jako specyficzne pułapki w naszym myśleniu.

Efekt Dunninga-Krugera jest zjawiskiem powszechnym. Przykładowo aż 4/5 kierowców uważa, że jeździ lepiej od 70% kierowców w ogóle. W takim razie czy ktoś w ogóle jeździ źle?

Im mniejsza wiedza tym większe przekonanie co do słuszności swojej wysokiej samooceny i często nieomylności.

Przeciwieństwo tej sytuacji pojawia się natomiast u ludzi z dużą wiedzą - uważają się za głupszych, niż w rzeczywistości są.

Oczywiście ludzie są różni i nie ma reguły, że każda osoba o w/w cechach będzie wykazywać się następstwami również wyżej wymienionymi - nie każda osoba posiadająca wysoką wiedze i kompetencje będzie zaniżać swoje umiejętności i na odwrót.

Jako przykład weźmy poniższy wykres.

kruger-dunning-efekt

Wykres wyraźnie przedstawia stosunek wiedzy i kompetencji do samooceny danej osoby, jednak im więcej również ktoś wie tym bardziej staje się świadomy swoich kompetencji etc. (mimo, że nadal je zaniża). Sami zauważyć często możemy - szczególnie w internecie -, że osoby najpewniej wypowiadające się na dany temat, mają zazwyczaj bardzo małą w nim wiedzę. Jak widać - ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie, niż wiedza.

Osoby niekompetentne, wykazujące wysoką pewność siebie, mimo swojej niewiedzy, cechują następujące stwierdzenia:

• nie dostrzegają swojego niskiego poziomu zdolności;
  • nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u siebie;
  • nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u innych;
  • rozpoznają i uznają swój niski poziom zdolności dopiero po odpowiednim treningu danej umiejętności;

Wszystko potwierdzają mimo wszystko badania - damy przykład.

W jednym z badań, studentów na uniwersytecie w Illinois poproszono o subiektywną ocenę tego, jak wypadli na teście z gramatyki (zanim oczywiście w ogóle powiedziano im, jakie uzyskali wyniki).

Ci, którzy byli w najsłabszej grupie, w dolnych 10%, uważali, że wprawdzie nie będą mieli najwyższych not, ale na pewno będą w górnej połowie skali. Z kolei studenci, którzy wypadli na tych testach najlepiej uważali, że ich wyniki będą co najwyżej przeciętne. 

Podobne wyniki były również w innym badaniu. W przypadku egzaminu z wiedzy o lotnictwie: osoby, które wypadły najgorzej uważały, że wypadną świetnie; natomiast osoby, które wypadły rzeczywiście świetnie, pierwotnie uważały, że wyjdzie im co najwyżej średnio.

Efektu Dunninga-Krugera a samoocena

Dlaczego ludzie posiadający szczególną wiedzę i osiągnięcia uważają, że wcale nie dokonują czegoś spektakularnego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze - ponieważ uważają, że skoro dla nich coś było łatwe, to prawdopodobnie będzie łatwe również dla innych, więc nie dokonali niczego niesamowitego.

Po drugie - jeżeli znamy się na jakiejś dziedzinie, to zdajemy sobie sprawę coraz mocniej z tego, jak wiele w danej dziedzinie jeszcze nie wiemy.

Drugi powód drastycznie wpływa na pewność siebie i samoocenę - nie powinno dziwić. W końcu jak uważać się za osobę mądrą, kiedy w rzeczywistości to ile wiemy nie jest nawet kroplą w morzu tego, co wiedzieć możemy?

Natomiast osoby, które nie doświadczają takiej informacji zwrotnej tkwią w niewiedzy swoich niekompetencji.

Problem tkwi w obiektywnej ocenie swoich umiejętności na podstawie możliwych do zebrania i już zebranych informacji. Ważne jest, by zawsze zastanowić się chociaż parę razy na ile to jak spostrzegamy siebie pokrywa się z rzeczywistością.

Q&A

#1 Q: Gdybyś miał(a) ocenić poziom swojej wiedzy na tle ogółu, to jak byś ją ocenił(a)?

#2 Q: Opisz - skąd u Ciebie przekonanie do słuszności swojej oceny?

#3 Q: Czy uważasz, że inni mają tendencję do przeceniania swojej wiedzy/umiejętności? Dlaczego?

#4 Q: Czy uważasz, że inni mają również tendencję do zaniżania swojej wiedzy/umiejętności? Tak samo - dlaczego?

@kamyk

#1 Q:

Ogólnie poziom swojej wiedzy na tle ogółu jeśli mamy zagłębić się tylko w kierunku edukacji szkolnej, to uważam, że wiedzę posiadam na poziomie podstawowym, wystarczającym do przeprowadzenia rozmowy na poziomie. Lecz wiedzę już, jaką wymagają od poziomu ponadgimnazjalnego (w tych czasach powyżej 8'smej klasy), większość z niej zwyczajnie wyrzucam z głowy, ponieważ mój mózg sam segreguje, co uważa za przydatne do zachowania, a co nie. Jeśli miałbym ocenić poziom swojej wiedzy na tle ogółu, myślę, że jest na poziomie ponadprzeciętnym, ponieważ gdyby chwilę się zastanowić posiadam dosyć wysoką wiedzę na temat wielu dziedzin. Typu piłka nożna, koszykówka, głównie sporty, dietetyka, sylwetka, treningi, grafika, gry komputerowe, informatyka, programowanie, seksuologia, psychologia, muzyka, social media, no i w sumie na tą chwilę więcej nie pamiętam.

#2 Q:

Czy jest słuszna? Nie mi to oceniać, więc 100% przekonania do niej nie mam. To, co wypisałem to po prostu zostało wzięte z opinii o mnie jako osobie jak i własnego doświadczenia.

#3 Q:

Oczywiście, że tak. Jest to powodowane bardzo często przez posiadanie wysokiego ego. Ludzie, którzy nie widzą w sobie błędów i uważają się za najlepszych za każdym razem, to oni najczęściej przeceniają swoją wiedzę jak i umiejętności. Również potrafią być to osoby z ego na "średnim" poziomie. Chociażby często spotykałem się z ludźmi, którzy od dziecka mieli wbijane zasadę, że oceny w szkole=umiejętności. A to bzdura. Przez co często bywało tak, iż posiadając same szóstki w szkole, przeceniali swoje umiejętności, chociażby manualne, ale to pierwszy lepszy przykład.

#4 Q:

Tutaj również oczywiście, że tak. W tym przypadku odwrotnie do powyżej. Są to najczęściej ludzie, którzy mają niestety zaniżone ego. W wielu przypadkach przez wydarzenia w życiu prywatnym. Wielu z nich to pesymiści, którzy są nastawieni do większości negatywnie - przez co do własnej osoby również. Uważam, że jest wielu sportowców, którzy są na poziomie klasy światowej, a oceniają siebie jako kogoś, kto jest dalej mierny. Chociażby ja tak miałem. Postanowiłem zrobić najlepszą formę, jaką w życiu miałem. Poświęciłem wszystko. W wakacje chodziłem cały czas nie spełniony, że znowu wyglądam miernie. A dzisiaj jak przeglądam swoje zdjęcia sylwetki z wakacji, to okazuję się, że byłem na poziomie takim, o jakim wielu przeciętnych ludzi marzy. Również swoją wiedzę oraz umiejętności często zaniża człowiek przez przeszłość bądź teraźniejszość. Najprostszy przykład. Osoba, która od dziecka jest wyzywana w domu od najgorszych. Byle co nie zrobi, zawsze jest najgorsza. Nikt jej nie wspiera, ani nikt w nią nie wierzy. Najczęściej kończy się zamknięciem wewnętrznie i wmawianie sobie do głowy, że jest się najgorszym i nic się nie potrafi.

@Kocur. 😡

#1 Q: 

Oceniłbym ją na dosyć wysoką, może nie ze względu na wiedzę strikte szkolną lecz na umiejętność trzeźwego myślenia oraz ogólno pojętą "mądrością życiową".

#2 Q: 

Widzę to na tle innych ludzi z których wielu to idioci nie potrafiący logicznie myśleć.

#3 Q: 

Oczywiście, że są takie osoby. Robią to z najróżniejszych powodów od chęci zaimponowania innym po chęć dowartościowania się.

#4 Q: 

Tak samo jak i w trzecim pytaniu istnieją tacy ludzie. Sądzę, że robią to przez swoją skromność lub brak wiary w siebie.

@kolaj8

#1 Q:  

Mój poziom wiedzy oceniam na średni, jeśli mnie coś zainteresuje to staram się jak najlepiej poznać dany temat, i potem sprawdzać sam siebie jak w przypadku html. Nie uważam się za najmądrzejszą osobą na świecie, sam mój dyrektor często mnie zagina w kwestii, rzeczy mundurowych.

#2 Q:

Są ludzie mądrzejsi ode mnie w każdej kwestii i nie chciałbym się porównywać do nich bo oni swoją wiedzą zapracowali czasem i często błędami.

#3 Q: 

Jasne, że tak są osoby które uważają się za najlepszych a wcale tacy nie są. 

#4 Q: 

Oczywiście są takie osoby które maja niską samoocenę i nie chcą wychylać do przodu, wolą być zwyczajnym "szarakiem" mimo, że mają ogromną wiedzę na dany temat. 

@i tak powiedzą że spalony

#1 Q:  

Nie mi jest dane to oceniać lecz jeśli już muszę to sądzę że moja wiedza jest na poziomie przeciętnym z racji tego iż jeszcze się uczę, nie zagłębiam się w żadne naukowe tematy no i trzeba brać pod uwagę to że uczymy się przez całe życie więc może kiedyś się to zmienić.

#2 Q:

Tak jak już wyżej wspomniałem, człowiek uczy się przez całe życie,  do tego jestem młody mam jeszcze trochę inne spojrzenie na świat niż ludzie dorośli  ( doświadczeni życiowo ) pewnie niektórych rzeczy nie rozumiem czy też nie dochodzą one do mnie.

#3 Q: 

Sądzę że taka już nasza natura, raczej każdy chce komuś czymś zaimponować lub po prostu "zaistnieć" w danej grupie społecznej i przez to często stosują zasadę "nie wiem a się wypowiem" czy też "a dobra spróbuję zrobić X co mi szkodzi jak zepsuje to nie moja wina przecież człowiek się uczy całe życie", najlepszym przykładem jest moja grupa społeczna czyli młodzież; często się spotykam z takimi osobami co plotą totalne głupoty i utwierdzają w tym innych "bo oni tak mówią". Nie mówię że tak nie jest też w innych grupach społecznych lecz po prostu jest to bardzo często spotykane.

#4 Q: 

Tak uważam że ludzie też mają taką tendencję, lecz głównie (przynajmniej ja ) spotkałem się z tym u ludzi nieśmiałych, skromnych czy też naprawdę dobrych w danej dziedzinie, według mnie jest to spowodowane tym że wmawiają oni sobie że cały czas mogą więcej i więcej a czasami po prostu wystarczy stanąć w miejscu i popatrzyć na siebie i docenić to co się osiągnęło. Często też zaniżają swoje umiejętności żeby nie wywyższać się spośród innych, chcąc wpasować się w otoczenie.

Dzięki za ciekawe pytanka, pozdrawiam!

Ja Tobie też piękny - Hi Hi.

✧ Ogłoszenie

Od jutra wyrusza program zbierania osób do przyszłych udziałów w Q&A dla artykułów. Osoby chętne będą mogły się wpisywać, a ja zbierać będę wybrane przeze mnie osoby - jeszcze się przemyśli wymagania jakie MOŻE będą brane pod uwagę do wzięcia udziału. Planuję zrobić mały artykuł na temat regularnych zimnych kąpieli i jeśli ktokolwiek kiedykolwiek takich doświadczył (może być też to całe morsowanie), to zapraszam do zgłaszania się nawet w tym temacie.

Dziękuję również ślicznie za chęć wzięcia udziału w Q&A obecnym osobom! :peepoPat:

• Lubię to! 4
  • Kocham to! 3
  • Dziękuję 1
  • Super 2
  • Yay 1
  • WOW 2
Odnośnik do odpowiedzi

Fajny artykuł, bylem ciekaw właśnie tego "𝙴𝚏𝚎𝚔𝚝 𝙳𝚞𝚗𝚗𝚒𝚗𝚐𝚊-𝙺𝚛𝚞𝚐𝚎𝚛𝚊" ale nie wspomogłem się wujkiem google, spodziewałem się że kocur nawet dwóch zdań nie skleci ale czego wymagać po osobie która dostała [email protected] za mruczenie :KEKW:

Oby więcej tego typu artykułów, przyjemnie się je czyta i można naprawdę czegoś ciekawego się dowiedzieć!

p.s chętnie wezmę udział w następnych artykułach ale nigdy nie morsowałem 

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak napisałeś, wynika to z tego, że osoby z rzeczywiście małą wiedzą są przekonane, że wiedzą dużo, nie wiedząc, że istnieje coś, czego nawet nie są świadomi i wynika to z ich niewiedzy, nie zawsze więc trzeba ich wyśmiewać i karać.

W późniejszym etapie, w ciągu kształcenia odkrywają nowe "warstwy", sposoby, metody, głębsze wniknięcie w temat itd. i wtedy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele "nieodkrytego" im zostało. I z czym trzeba się mierzyć.

Ogólnie bardzo podoba mi się ten wykres, który pokazuje skalę naszej wiedzy.

sh.jpg

By Hi Hi 何,

Bardzo podoba mi się komentarz. Wykres również w pewnym stopniu odzwierciedla problem - ważne jednak, by być tego świadomym, co już zmienia spostrzeganie siebie/świata. Co do samego wyśmiania i karania - to zależy. Ludzie są różni i różnie z tego powodu do każdego podchodzimy; powodów jest wiele. Mniejsza; zaskoczyło pozytywnie co napisałeś.

• Kocham to! 3
Odnośnik do odpowiedzi

Fajny bardzo artykuł, nie słyszałem o tym i nie wiedziałem, że ktokolwiek to badał. Na pewno jest to ciekawe i warte badań. Dzięki, +.

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Administrator
17 godzin temu, Hi Hi 何 napisał:

Oceniłbym ją na dosyć wysoką, może nie ze względu na wiedzę strikte szkolną lecz na umiejętność trzeźwego myślenia oraz ogólno pojętą "mądrością życiową".

#2 Q: 

Widzę to na tle innych ludzi z których wielu to idioci nie potrafiący logicznie myśleć.

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Sorry musiałem, artykuł jak najbardziej na +

@Kocur. 😡 Ty bałwanie xDDD

By Hi Hi 何,

Kotek wpadł

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi

Piwsko albo 5 na odwagę i pewność siebie wzrasta

• Kocham to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

O Nas

DeagleShot to sieć serwerów, która chce łączyć ludzi. Została ona stworzona przez graczy dla graczy. Każdego dnia dążymy do tego, aby nasze usługi były na najwyższym poziomie. Pragniemy tego, byś i Ty dołączył do naszej społeczności, ponieważ to Ty jesteś dla Nas najważniejszy. Dołącz do Nas! Nasze serwery czekają na nowych graczy, którzy chcą grać na ponadprzeciętnym poziomie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji - Administracja DeagleShot.eu

• Dodaj nową pozycję...